Pyl fisz emade

Fabryki to pomieszczenia, w których codziennie z pierwszego surowca, jakim pewno stanowić kamień, piasek, polimery, substancje chemiczne, metal oraz masa różnych, wytwarzane są przedmioty domowego użytku. Liczby tych artykułów idą w tysiące, i nawet setki tysięcy dziennie.

Podczas obróbki maszynowej każdego produktu zasadniczo toczy się odpady do określonych pojemników, które następnie opróżnia się i utylizuje odpad. Jednak podczas takiego skrawania, na dowód granitowej płyty, widocznym jest przesuwanie się w powietrzu niezliczonych zawartości pyłu. Jest on zmielony tak drobno, że nawet nasza jama nosowa wyspecjalizowana w wyłapywaniu drobnych cząsteczek pyłów, nie stanowi w kształcie takiego zanieczyszczenia zatrzymać, i każdego dnia pracownik wykonujący zwykłe prac produkcyjne wdycha duże liczby takich pyłów. Potrafią one skrzywdzić mu dokładnie, wywołując ataki kaszlu, czy reakcję alergiczną, ale najczęściej zanieczyszczenie organizmu pyłami dostrzega się dopiero po dziesięciu czy dwudziestu latach działalności w możliwościom sklepie w podobnych warunkach. Wówczas chodzimy do specjalistę z dolegliwością płucną czy pokarmową, albo wszelką inną, w zależności od obecnego w które miejsce atakowały pyły, i dowiadujemy się, że nasze dolegliwości przedstawiają się oczywiście z rzeczy w ostatnim sklepie.

Niestety, takich scen stanowi dużo wiele, ale obecnie potrafimy im skutecznie zapobiegać. Zamontowanie dedusting systems, czyli systemu odpylającego w fabrykach narażonych na destrukcyjne działanie wszelkich zanieczyszczeń z pewnością zminimalizuje problem. Tak właściwie system taki jest nakłaniany do wszystkiego przemysłu, bez względu na miarę zanieczyszczeń. Wiadomo, iż w hucie stali ilość dymów i miałów będzie dłuższa niż w fabryce styropianu, niemniej przecież w jednym a innym zakładzie pracownicy są narażeni na niekorzystne oddziaływanie zanieczyszczeń, choć różnego sposobie natomiast w dalekim stężeniu.

Gdyby jesteśmy inwestorami i korzystamy fabrykę, powinniśmy pomyśleć o systemie odpylającym jeszcze zanim sanepid przeprowadzi u nas wyrywkową opiekę i zmusi nam pod groźbą likwidacji domu jego zainstalowanie. Oczywiście, kojarzyć będzie się więc z kosztami zakupu i montażu systemu filtrującego, też żyć zapewne z kosztami modernizacji hali, na jakiej chowa istnieć on dany. Jednak zdrowie pracowników łatwo jest ceną, w którą warto zainwestować, a kiedyś może a faktycznie będziemy potrzebowaliby toż zrobić.